Különös körülmények között telik az idei tavasz és a húsvéti időszak - itthoni oktatás, karantén, mindezt a kilencedik hónapban a harmadik gyerekünkre várva... Nem mindig egyszerű, mégis igyekszünk minél több időt tölteni szebbnél szebb gyerekkönyvek olvasásával. Ebben a bejegyzésben az aktuális kedvenceinket gyűjtöttem össze.
1. Mackó virágos böngészője (Naphegy Kiadó)
Erre a könyvre a kisebbik lányunk azonnal rávetette magát és végigcsinálta a feladványokat, hiszen már az előző kötetet (Mackó karácsonyi böngészője) is imádta.
Dudás Gergely, művésznevén DUDOLF pár évvel ezelőtt, a „Hol a panda?” című képrejtvényével vált világhírűvé egyik pillanatról a másikra. Mackós karácsonyi böngészője először egy amerikai kiadónál, a Harper Collins-nál jelent meg. Magyarul pedig már a második kötetet tarthatjuk a kezünkben, amelyben végre a tavaszi-nyári, virágos feladványok szerepelnek.
Mackónak már nagyon elege van a sötét, hideg télből, ezért elindul megkeresni a tavasz első jeleit.
Hol a pocsolyákban megbújó békákat próbáljuk megtalálni, hol a tyúkólban frissen kikelt csibét kell megkeresnünk, vagy éppen egy rügyező növényekkel teli réten kutatunk a kis szöcske után. A hosszan tartó böngészés egy szabadtéri ünnepségben végződik.
2. Dödölle - Gyerekirodalmi és hagyományőrző kalendárium (Cerkabella Kiadó)
Ez az a gyerekkönyv, amelynek a megjelenésekor azonnal rendkívüli lelkesedés töltött el és alig vártam, hogy kézbe vehessem. Amikor ez végre megtörtént, még annál is lelkesebben lapozgattam oda-vissza, egyszerűen fantasztikus ez a könyv!
A Dödölle öröknaptár, szakácskönyv, játékgyűjtemény és irodalmi olvasókönyv! Az év jeles napjaihoz kötődő szövegek között vannak hagyományos ételreceptek, népszokások, játékok és kortárs gyerekirodalmi szövegek – így a kötet régi és új különleges párbeszédét valósítja meg.
Tökéletes egyensúlyban van benne a hagyományőrzés és a kortárs mesék, versek mennyisége. Felsorolja az év legfontosabb ünnepeit, a hozzájuk kapcsolódó szokásokat, mondókákat és recepteket, játékokat.
3. Volt egy fakatona (Móra Kiadó)
A Kaláka együttes zenéskönyvét már tavaly karácsonyra megkapták a gyerekek, és még mindig sokat hallgatjuk a hozzá csomagolt cd-t. A jubileumi kötet 50 év gyerekdalaiból válogat, csodálatos illusztrációkkal, amelyek egyik nagy kedvencem, a HUBBY-díjas Herbszt László munkái.
A cd-n a legendás dalok, a könyvben a versek kaptak helyet, Móra Ferenc, Kányádi Sándor, Weöres Sándor, Tamkó Sirató Károly és olyan kortárs szerzők, mint Lackfi János, Kovács András Ferenc vagy Thorbjörn Egner művei, valamint a zenekar tagjairól és a Kaláka történetéről szóló mesék is, melyeket Miklya Luzsányi Mónikának köszönhetünk.
4. Anya hasában (Manó Könyvek)
Ez a könyv nálunk most nyilván aktálisan a kistesó születése miatt lett nagy kedvenc, másoknak nem biztos, hogy a tavaszváráshoz kapcsolódik :)
A kedves képekkel illusztrált mesekönyv lapjain Mia és Oszkár magyarázatot kapnak a hamarosan megszülető kistestvérükkel kapcsolatos kérdéseikre.
Ez a szuper kis felvilágosítókönyv nem kertel, magyarázatokkal szolgál a fogantatásra és a születéssel kapcsolatos kérdésekre is, a legfontosabb kifejezések és jelenségek magyarázataival, és szemléletes képekkel.
5. Garabonci Gréti és a húsvéti nyuszi (Naphegy Kiadó)
A kisebbik lányunk, Anna imádta ezt a könyvet, amely tökéletes olyan gyerekeknek, akik nemrég tanultak meg olvasni. A történet egyszerű és a húsvéthoz is szuperül kapcsolódik, ugyanis az iskolában Garabonci Grétit éri az a szerencse, hogy hazaviheti az iskolaigazgató úr nyusziját a húsvéti szünetre. Megígéri, hogy nagyon fog rá vigyázni. De azután, mint ahogy az már máskor is előfordult, megszeg egy fontos szabályt, amely a nyúltartással kapcsolatos... Ezek után kétségbeesetten próbál a varázsereje segítségével gyors megoldásra jutni, de ezúttal is bebizonyosodik, hogy a legfontosabb az őszinteség.
+1 Egy kismadár kettőt lép (Naphegy Kiadó)
Ez a könyv egy picit kakukktojás, mert ezt a mostanában születendő kisfiunknak választottuk. Ebben a szuper kis mondókás könyvben a legkisebbek számára összegyűjtött játékos számoló, kiszámoló-kiolvasó, hintáztató mondókák szerepelnek, amelyek akár a korai fejlesztésben is pótolhatatlanok..
A Kárpát-medence különböző tájairól származó rigmusok ismert és még sosem hallott-olvasott sorai tűnnek fel a kötetben, melyet Nagy Diána letisztult és vidám illusztrációi tesznek a legkisebbek számára is azonnal érthetővé és letehetetlenné.
A 64 oldalas könyvet, amely könyvtárgyként is élményszámba megy, egyedülállóan koherens vizuális világ jellemzi, amelyben a stilizált és böngészhető illusztrációk apró részletei a legapróbbak és a szüleik számára is élményt jelentenek.