Ebben a bejegyzésben összeszedtük néhány kedvenc gyerekkönyvünket, amelyek didaxis nélkül, humorral és színvonalas illusztrációkkal segítik a legkisebbeket, hogy megtanulják, mit illik és mit nem.
1. Janikovszky Éva: Felelj szépen, ha kérdeznek! (Móra)
A Móra kiadó klasszikus sorozatának illemmel foglalkozó része ráébreszt minket, hogy a kicsik sokkal bölcsebbek, mint azt gondolnánk.
Amíg kicsi voltam, könnyű volt szépen felelni...Amióta nagy vagyok...sokszor nem tudom, hogy mit feleljek...És ha majd én leszek felnőtt, úgy fogok kérdezni a gyerekektől, hogy sose kelljen rájuk szólnom, felelj szépen, ha kérdeznek.
2. Mosolyi Aliz: Illemtan gyerekeknek (Magvető)
Édes gyerekem, légy jó. Tanuld meg szépen, mi az illedelem. A papa nem mindig illedelmes és a mama se. De a papa is megtanulta, mikor még gyerek volt és a mama is. A papa papája és a mama mamája is. És a papa mamája is és a mama papája is. És még a papa papájának a papája és még a mama mamájának a mamája is. Azok a régi-régi gyerekek mind tanultak illedelmet. Akármiféle gyerekek voltak, kis libapásztorok, úrfiak vagy kisasszonykák, mindenk azt mondta a régi-régi mamája: Édes gyerekem, légy jó.
A századeleji francia gyerekillemtankönyv magyar kiadása, Louis-Maurice Boutet de Monvel francia könyvillusztrátor finom vonalú rajzaival. A magyar, 2006-os kiadáshoz Mosonyi Aliz írt kedves, humoros szövegeket.
Kotorászott a régi kis Ferenc a zsebében, hol a zsebkendőm, mondta magának, ez nem az, ez a príma jó piros ceruzám, ez se az, ez a fél perecem, ezek az üveggolyóim, príma jó üveggolyók, ez itt spárga, szög, mágnes, egy kis gumi, a csokoládényulam, minden megvan, de hol a zsebkendőm már?
3. Richard Scarry: Ahogy illik. Tesz-Vesz város illemkönyve (Móra)
Akik szeretik a Tesz-Vesz város kis univerzumát, azok élvezni fogják a rövid történeteket és a kedves rajzokat. A szereplők többnyire megköszönik az ebédet, segítenek egymásnak, vendégségben sem törnek-zúznak, nem hintáznak a széken. Mindig észben tartanak két varázsigét: kérem és köszönöm!
4. Annie Groovie: Leon és az illemszabályok (Csimota)
A fiatal kanadai írónő humoros képregénykockákkal illusztrált illemtankönyve Lackfi János fordításában jelent meg magyarul a Csimota Kiadónál.
Rondán beszélni? Na ne!
Időnként a dolgok másként alakulnak, mint ahogy szeretnéd, Ez persze bosszantó, és a ronda szavak is csak úgy tolonganak ilyenkor, hogy kiszaladhassanak a szádon! Talán még jól is esik kimondani, de ez egy kicsit mintha bepiszkolná az embert, és a többiek közül is van, akinek sérti a fülét.
5. Egri Mónika: Állati illemtan (Naphegy)
A Naphegy Kiadónál nemrég megjelent könyvben Egri Mónika író és illusztrátor mulatságos állatfigurákat hív segítségül, hogy mindennapi és abszurd élethelyzetek bemutatásával egyértelmű üzenetet adjon át a gyerekeknek az alapvető illemszabályokról. A társas viselkedés normáit, alapszabályait vicces feliratokkal közvetíti.
Nyerd meg a legfrissebb könyvet!
A válogatásból az Állati illemtan című könyvet most megnyerheted az Aranynapok Facebook-oldalán!